TISÍC LET ČESKÉ MYSLIVOSTI V ROCE 2010
Přidal/a Webmaster dne January 12 2010 23:21:54
Autor: Jaroslav ŠPRONGL

Zdroj: http://www.myslivost-lovectvi.cz/

V tomto měsíci se na obrazovky České televize vrací cyklus Tisíc let české myslivosti dalšími čtyřmi díly (a v únoru budeme pokračovat). Po reprízách odvysílaných v průběhu listopadu a prosince loňského roku půjde o sérii dalších osmi premiérových dílů.


Novinka
Vysílá se tradičně na ČT 2 ve čtvrtek kolem půl páté (jak jsme již vícekrát zdůrazňovali, přesný začátek je lepší raději pohlídat) a každý díl se reprizuje hned dvakrát – následující pátek kolem půl osmé ráno a v sobotu pak už před šestou hodinou ranní.

A co tedy příznivce mysliveckého televizního pořadu, který se drží na obrazovce už třetí rok, v zimních měsících čeká?

V prvním týdnu ve čtvrtek 7. ledna, 16,40 se nejdříve podíváme za nejstarším českým myslivcem Janem Pincem. V roce 2009 oslavil již 102 let a tak má opravdu na co vzpomínat! Jeho vzpomínky, tak jako celý jeho život, jsou samozřejmě úzce spjaty s lesem a myslivostí, která doznala za těch sto let mnoha změn. On sám byl mimo jiné i vrchním lovčím pražského arcibiskupství a myslivost ho přivedla také k setkání s naším prvním prezidentem T. G. Masarykem.

Z Prahy pak od nejstaršího zamíříme do Štětí k nejmladším – dětem z Mysliveckého kroužku při Domě dětí a mládeže ve Štětí vedeného Michaelou Kubánkovou. Spolupráce, při které děti z 1. ZŠ třeba sbírají kaštany nebo staré pečivo, aby pomohly při zimním přikrmování, a myslivci z Mysliveckého spolku Texal Radouň je na oplátku berou na posedy a vůbec je seznamují s přírodou a životem zvěře, je jednou z cest, jak si vychovávat potenciální následovníky.

Třetí příspěvek potom bude věnován kunám. S jejich zvyšujícími se stavy rostou i škody, které tahle drobná šelma napáchá na zvěři – a často i na domácích zvířatech. Leckterý chalupář také ví, jaké to je trápení, když mu kuna na půdě vyvede mladé …

O týden později ve čtvrtek 14. ledna, 16,35 zavítáme do jediných hor, kde se mohou potkávat tři naše největší šelmy – rys, vlk a medvěd: do Beskyd. Z téhle trojice jsme rysy i vlky už v našem pořadu představili – nyní se podíváme očima Ludvíka Kunce na největšího a u nás nejméně početného zástupce velkých šelem, medvěda, který k nám vzácně přechází ze Slovenska. Přináší sice jisté problémy při střetávání s lidskou civilizací, ale k moravským horám a lesům patřil a patří. Protože „medvědí“ příspěvek je časově rozsáhlejší, bude mít tento díl jen dvě části.
V té druhé budeme pokračovat v mapování nejrůznějších plemen loveckých psů jagdteriérem, malým psem, který, jak říkají jeho příznivci, zastane práci tří – v noře, na naháňkách i při lovu drobné zvěře. Podíváme se na klubové honičské zkoušky i na podzimní zkoušky, kde právě jagdteriéři uspěli mezi ostatními plemeny nejlépe, a vyslechneme si mimo jiné názory prezidenta Klubu chovatelů jagdteriérů v Čechách Josefa Soukupa.

Do třetice je připravena náplň pro čtvrtek 21. ledna, 16,25. V ní se vrátíme k sokolnické tématice v příspěvku o pernatém dravci, který dal vlastně celému tomuto odvětví myslivosti jméno – o sokolu stěhovavém. Budeme sledovat jeho náročný odchov, přípravu k loveckému využití a trénink až po účast na známém každoročním podzimním mezinárodním setkání sokolníků v Opočně.
„Černá táhne na Prahu“ by mohl být název dalšího – minule již slíbeného – příspěvku třetího pořadu. Zničené zahrádky, divočáci v noci na autobusové zastávce nebo kousek od paneláků na sídlišti – s tím se setkávají obyvatelé pražských čtvrtí Troja a Bohnice. Marně se obracejí s žádostí o pomoc na myslivce, protože legislativa vyžaduje úplně jiný postup.

Na návštěvu do poněkud zapomenutého kouta severní Moravy s kouzelnou a tichou, protože turisty zatím příliš neobjevenou, přírodou s jinde neopakovatelnými místy a zajímavou myslivostí, do bohatě zazvěřených a dalších vzácných živočichů plných Rychlebských hor, nás pozvou v posledním lednovém díle ve čtvrtek 28. ledna, 16,25 Petr Bílek a Jiří Štrajt, kromě jiného spolutvůrci (autor a fotograf) publikace „Hrad jelenů“, a místní lesník Jan Haška.

Nezbývá než pozvat myslivce a také všechny příznivce české a moravské přírody, kteří jsou zvědaví, co se v ní děje (a jaký vliv na to mohou mít myslivci), po půl roce zase k televizním obrazovkám. A prosím vás – pokud se Vám nové díly budou líbit, nenechte si to pro sebe!